Инструкции за употреба спрей Африн за деца и възрастни и аналози

Възпаление

Африн спрей е вазоконстрикторно лекарство с активното вещество оксиметазолин. Лекарството се използва интраназално, може да се използва в детска възраст. В допълнение към спрея, производителят произвежда капки за очи Afrin. Те се предписват за лечение на конюнктивит. На разположение на потребителите е и Afrin Pure Sea, създаден на базата на пречистена морска вода.

композиция

1 ml спрей Африн включва 500 mcg оксиметазолин - активната съставка.

Допълнителни съставки: натриева кармелоза, динатриев едетат дихидрат, натриев хидрогенфосфат, натриев дихидроген фосфат монохидрат, бензилов алкохол, повидон, бензалкониев хлорид, макрогол, микрокристална целулоза, аромат на лимон, пречистена вода.

1 ml овлажняващ спрей Afrin съдържа 500 mcg оксиметазолин - активната съставка.

Допълнителни съставки: натриева кармелоза, микрокристална целулоза, бензалкониев хлорид, натриев хидрогенфосфат, глицерол, натриев дихидроген фосфат монохидрат, динатриев едетат дихидрат, макрогол, бензилов алкохол, повидон, аромат на лимон, пречистена вода.

1 ml спрей Afrin Extra включва 500 mcg оксиметазолин - активната съставка.

Допълнителни съставки: натриева кармелоза, микрокристална целулоза, натриев хидрогенфосфат, натриев дихидроген фосфат монохидрат, бензалкониев хлорид, динатриев едетат дихидрат, повидон, макрогол, бензилов алкохол, камфор, полипропилен гликол, цинеол, левоментол, пречистена вода.

Използването на спрей при лечението на деца

Клиничните изпитвания показват, че спрей Африн, за разлика от други лекарства с подобен състав, е по-подходящ за лечение на деца. Спреят се е доказал при лечението на деца, страдащи от хронична хрема, причинена от дефект в носната преграда..

Също така, лекарството е ефективно при лечение на сезонни настинки и вирусни заболявания, които често се появяват при деца със слаб имунитет, с възпаление на евстахиевата тръба, както и при профилактика на различни настинки. В допълнение, той се използва като помощно средство при лечението на тонзилит и аденоидит при деца..

Фармакодинамика и фармакокинетика

Африн е алфа-адреностимулиращо локално лекарство с вазоконстриктивна ефикасност. Локалната употреба на оксиметазолин (интраназално напояване) води до стесняване на носните съдове, евстахиевата тръба и синусите, което се изразява в намаляване на подуването им и по-лесно дишане в носа в случай на хрема (инфекциозен и възпалителен и / или алергичен ринит).

Включването на допълнителни съставки в спрея Африн (повидон, натриева кармелоза и микрокристална целулоза) му придава допълнителен вискозитет, който при въвеждане на лекарствения разтвор в носните проходи не позволява да се изтича в гърлото или от носа, както и поради по-продължителното му присъствие върху лигавицата насърчава максимална абсорбция на лекарството.

Помощни вещества спрей Африн Овлажняващ (макрогол и глицерол) допринася за запазването на влагата в носните лигавици, което помага при тяхното дразнене или сухота.

Въз основа на резултатите от клиничните изпитвания, интраназалната употреба на ароматен състав, идентичен по състав на Afrin Extra спрей, включително камфор, цинеол (евкалипт), левоментол (ментол), поради дразнене на студените тригеминови рецептори, разположени на повърхността на носната лигавица, води до временно усещане за тях охлаждане.

Действието на което и да е от трите лекарства се развива за 60 секунди, постига максимална ефективност за 15 минути и продължава до 12 часа.

В случай на интраназална употреба, оксиметазолин практически не се открива в кръвната плазма.

Ефекти върху тялото


Afrin. Снимка: pygemur.porudyne.ru.net

Лекарството е ефективно за почистване на носната кухина от микроорганизми, бактерии, алергени и вируси. Африн помага за намаляване на прекомерната секреция, подуване на лигавицата, провокирано от навлизането на бактерии. Овлажняващият ефект помага да се поддържа нормалното физиологично състояние на клетъчните елементи на лигавиците. Продуктите са антисептични с хигиеничен ефект от локално излагане. В резултат на приложение вискозитетът на секретите намалява, настъпва механично почистване от прах и бактерии и се нормализира обемът на отделената секреция. Под въздействието на частици сол защитните функции се активират чрез активиране на работата на ресничките клетки с едновременно инхибиране на секрецията на чашите. Инструментът е ефективен за премахване на сухота в носа в недостатъчно влажни помещения..

Интересен факт: концентрацията на сол във водите на Мъртво море е повече от 30%, докато в Средиземно море само 3%. Освен натриев хлорид съдържа много микроелементи: магнезиев карбонат, калциев карбонат, магнезиев хлорид, бром, йод, бор.

Противопоказания

Употребата на лекарството е абсолютно забранена за:

  • атрофичен ринит;
  • свръхчувствителност към съставките (едно или повече) лекарства или симпатомиметични лекарства;
  • паралелно лечение с МАО инхибитори, както и още 14 дни след прекратяване на терапията;
  • под 6-годишна възраст.

С спазването на повишени предпазни мерки е възможно да се използва с:

  • патологии на коронарните артерии;
  • сърдечна недостатъчност (хронична);
  • аритмии;
  • тежка атеросклероза;
  • хипертиреоидизъм;
  • бременност
  • артериална хипертония;
  • захарен диабет;
  • кърмене;
  • бъбречна недостатъчност (хронична);
  • простатна хиперплазия;
  • глаукома със затваряне на ъгъл.

Как да използвам?

Преди да използвате някое лекарство, винаги трябва да прочетете инструкциите. Той описва дозировката и броя на дозите на ден. Това е важно, защото лечението зависи от това..

Спрейовете обикновено имат дозатор. На възрастните се препоръчва една или две инжекции на ден, деца по-малко. Бутилката се държи право перпендикулярно на носа..

Капките трябва да се капват внимателно, накланяйки бутилката под остър ъгъл. Спрейовете е най-добре да не се използват от малки деца..

Afrin се използва за промиване на носа или за лечение на синузит или синузит. Когато лекувате максиларните синуси, първо трябва да изплакнете носа си с морска вода, след което да вкарате лекарството в двете ноздри. Това струва три пъти на ден.

Инструкции за употреба на спрея "Nazaval Plus" за възрастни и деца, противопоказания и аналози

Странични ефекти

Общо страничните ефекти на лекарството се наблюдават доста рядко и са леки и преходни. Повечето пациенти са преминали терапия без усложнения..

Локални реакции:

  • сухота / изгаряне на лигавиците на носните проходи;
  • кихане
  • сухота в гърлото и устната кухина.

Системни реакции:

  • тревожност;
  • повишаване на кръвното налягане;
  • гадене;
  • безсъние;
  • главоболие;
  • сърцебиене
  • виене на свят;
  • нарушения на съня.

При продължителна употреба:

  • реактивна хиперемия;
  • тахифилаксията;
  • атрофия на носната лигавица.

Други:

  • локални реакции на кожата (поради излагане на бензалкониев хлорид).

Отзиви

Преди да купите Африн капки за нос, прочетете отзивите.

Ирина Шейхова: „Африн“ се напръска с лоша настинка. Ефектът беше забележим след три апликации: хремата премина много бързо, стана по-лесно дишането и носните канали бяха навлажнени. Сега използвам лекарството дори с намек за изхвърляне от носа. Всичко минава моментално. ".

Валентин Сергеев: „Съпругата ми купи Африн, когато лигавиците на носа ми се възпалиха, се появи остър ринит със силна болка в носоглътката. Използва се, следвайки инструкциите, в продължение на пет дни. Доволен от резултата ”.

Африн, инструкции за употреба

Африн спрей е показан за интраназална употреба.

Преди да използвате лекарството, разклатете дозиращия флакон всеки път..

При първата употреба е необходимо калибрирането на спрея чрез многократно натискане на главата на спрея нагоре.

След 6 години, с интервал от 10-12 часа, се препоръчва да се направят 2-3 инжекции в десния и левия носов канал.

Честотата на употреба на лекарството от възрастни пациенти на ден може да се увеличи до 3 пъти.

По-добре е да ограничите употребата на лекарството до 5 дни.

Не се препоръчва превишаване на предписаните режими на дозиране.

Форми за освобождаване

Африн спрей за нос - вид бяла суспензия с приятен аромат на цитрусови плодове. Предлага се в три вида:

Всеки сорт има специален състав, който ви позволява да премахнете силния оток на УНГ органите, който се проявява при настинки, всички видове синузити, алергии. Има едноименни капки за очи,

предназначен за лечение на конюнктивит, който няма инфекциозен произход.

свръх доза

В случай на значително предозиране или случайно перорално приложение на лекарството са наблюдавани тахикардия, гадене, цианоза, повръщане, треска, аритмия, задух, повишено кръвно налягане, психични разстройства, нарушения на централната нервна система (понижаване на кръвното налягане и температура, сънливост, брадикардия, спиране на дишането, кома).

Провежда се лечение, съответстващо на симптомите на състоянието на пациента. При поглъщане на лекарството, стомашна промивка и прием на сорбенти (активен въглен). Използването на вазопресорни лекарства е противопоказано.

Аналозите са по-евтини

Днес много фармацевтични компании произвеждат вазоконстрикторни капки на базата на оксиметазолин. Ето защо във всяка аптека можете да изберете по-евтин аналог на Afrin, например:

  • Nesopin;
  • Nazivin;
  • Сиалор Рено;
  • Нокс спрей
  • Оксифрин и др.

Най-достъпните опции за лекарството е домашното лекарство Оксиметазолин.

специални инструкции

Да използвате лекарството самостоятелно не е повече от 3-5 дни. Ако има нужда от по-продължителна употреба, не забравяйте да се консултирате с лекар.

Погребете продукта в очите, за да премахнете зачервяването, причинено от продължителна употреба на компютъра, безсънни нощи и т.н. Силно не се препоръчва. Това е изпълнено с развитието на нежелани последствия и усложнения..

Лекарството не влияе върху способността за управление на превозни средства или механизми, изискващи висока концентрация на внимание.

Но ако страничните ефекти се появят под формата на замаяност или повишаване на кръвното налягане, трябва да се откажете от този вид дейност, преди да нормализирате състоянието..

свръх доза

Въвеждането на надценена доза от лекарството или приемането му води до:

  • гадене и повръщане
  • синя кожа;
  • треска;
  • тахикардия, аритмии, хипертония;
  • инхибиране на централната нервна система, което води до безсъние, брадикардия, спиране на дишането, понижено налягане;
  • психологически разстройства.

В случай на предозиране е необходимо да се потърси медицинска помощ и да се проведе симптоматично лечение. [ads-pc-1] [ads-mob-1]

Взаимодействие с лекарства

Всякакви капки за нос Afrin намаляват скоростта на действие на локалните анестетици, но увеличават продължителността на тяхното действие..

Това трябва да се има предвид при предоперативна подготовка, например с пункция на максиларните синуси.

За да избегнете появата на пристрастяване и нежелани реакции, не използвайте Африн заедно с други вазоконстрикторни лекарства едновременно..

Комбинация от лекарства с МАО инхибитори, някои антидепресанти и мапротилин провокира повишаване на кръвното налягане.

Условия за ваканция в аптеката

Лекарството е свободно достъпно от аптечната мрежа без лекарско предписание.

Условия за съхранение

Лекарството се съхранява при температура от 2 до 30 ° С. Може да се използва за 5 години от датата на производство.

Как да заменим лекарството

Много вазоконстрикторни лекарства имат подобен ефект като Afrin..

В аналозите по състав основната активна съставка е оксиметазолин хидрохлорид. Тези лекарства не се използват за лечение на деца под 6 години и не се използват повече от три последователни дни без съгласието на лекар. Средствата на тази група включват:

  • Nazol. Улеснява дишането през носа с ринит на настинки и вирусни патологии, както и със синузит. Средната цена е 175 рубли.
  • Оксиметазолин. Използва се за подобни показания. Цената на лекарството зависи от формата на освобождаване. Средната цена на спрей е 200 рубли., Капките струват до 50 рубли..
  • Викс Асет Синекс. Средната цена е 275 рубли.

В списъка по-долу - средства с подобен ефект, но с различен състав. В тях основният компонент е ксилометазолин:

  • Snoop. Предлага се в две концентрации. Спрей 0,05% е подходящ за деца от 2 години, а 0,1% се използва за лечение на деца над 6 години. Средната цена е 130 рубли.

Afrin аналог - Snoop - вазоконстриктор с морска вода.

  • Tizin. В зависимост от концентрацията, той е подходящ или за деца от 2 години или по-големи от 6 години. Средно струва 115 рубли.
  • Rinostop. Лекарството се предлага под формата на спрей и капки. Назначава се на деца от 2 години. Средната цена на капки е 35 рубли, спреят струва до 120 рубли.
  • Xylin. Разрешен за употреба за деца от 2 години. Лекарството не се използва повече от 5 дни подред. Предлага се под формата на капки, на стойност до 40 рубли. и под формата на спрей, чиято цена е около 80 рубли.
  • Otrivin. Предлага се под формата на капки и спрей. Одобрен за употреба при лечението на кърмачета след консултация с лекар. Съществува едноименният наркотик Otrivin Baby, предназначен за измиване на носа на дете. Средната цена на обикновено лекарство е 150 рубли, а на дете - 250 рубли.

АФРИН ЧИСТО МОРЕ ДЕЦА

  • Показания за употреба
  • Начин на приложение
  • Условия за съхранение
  • Освободете формуляра
  • композиция

Afrin Pure Sea Detsky е изотоничен разтвор на разредена 100% натурална морска вода, съдържаща голям брой микроелементи. Той е специално проектиран за безопасно, просто и ефективно почистване на чувствителните носни канали (нос) на новородени и деца от алергени, вируси и бактерии..
Afrin Pure Sea Baby е специално пригоден за носа на новородени и деца над 2 седмици.
Afrin Pure Sea Children има мек ефект дори върху чувствителните лигавици. Дългосрочната употреба няколко пъти на ден е абсолютно безопасна.
Летливи, осигуряващи приятна температура на разтвора.
Не съдържа консерванти или химически добавки..

Показания за употреба

Afrin Pure Sea Childrens:
- Нежно почиства и овлажнява носа, улеснява дишането.
- Премахва алергени, вируси, бактерии и предпазва от настинки и алергии.
- Afrin Pure Sea Baby може да се използва и за прочистване на носа, преди да използвате други лекарства.

Начин на приложение

Прилагайте Afrin Pure Sea Kids
1. Наклонете бутилката и натиснете апликатора за поне 1 секунда.
2. Повторете горните стъпки, за да получите първата доза спрей.
3. Поставете апликатора в ноздрата на бебето, след това го наклонете отстрани и леко повдигнете главата на бебето, така че инжектираният разтвор да изтича от носния проход. Кликнете върху апликатора, за да получите разтвора..
4. Наклонете главата на бебето от другата страна и инжектирайте разтвора в другата ноздра.
5. Изчакайте няколко секунди, преди да изчистите носа на бебето.
Afrin Pure Sea Children може да се прилага толкова често, колкото е необходимо.

Условия за съхранение

Детски магазин Afrin Pure Sea при температура от 0 С до 30 С. Да се ​​съхранява на място, недостъпно за деца.
Използвайте в рамките на 6 месеца след първата употреба..

Освободете формуляра

20 мл на бутилка полиетилен с ниска плътност (LDPE).
1 бутилка с апликатор, изработен от полипропилен (PP) и инструкции за употреба в картонена кутия.

Инструкции за употреба спрей Африн за деца и възрастни и аналози

Назалната конгестия се появява при всички патологични състояния на назофаринкса. За улесняване на носното дишане фармацевтичната индустрия предлага вазоконстрикторни лекарства. Инструкциите за употреба на Afrin показват, че това е симптоматично средство, което има ефект за няколко минути, като същевременно поддържа ефекта за дълго време.

Описание, състав и форма на освобождаване

Описание на назалния агент: Afrin се отнася до алфа-адренергични агонисти - лекарства, които стимулират алфа-адренергичните рецептори. Локализация на адренорецепторите, за които е предназначено лекарството - съдови стени на артериоли в носа, носни кухини, евстахиева тръба.

Активната съставка е оксиметазолин, е локален алфа-адренергичен агонист за облекчаване на подуване на лигавиците.

Допълнителни компоненти на лекарството, позволяващи да запази свойствата си за дълго време:

  • производни на сода каустик, за да се предотврати отделянето на суспензии;
  • желиращи агенти за вискозитет;
  • бензилов алкохол като антимикробно средство.

Afrin се предлага под формата на спрейове, имащи разлики в спомагателните съставки:

  1. Класически - 0,05%. Цветът на опаковката е червен. Външно - млечно оттенък с мирис на лимон.
  2. Хидратиращо - 0,05%. Лекарството има лилава опаковка. Крейда суспензия с аромат на лимон. Има като допълнителен компонент глицерол, който придава стягащите свойства на сместа, задържайки я върху вътрешните мембрани на носа.
  3. Допълнителен спрей с евкалипт и ментол има зелена опаковка. Това е млечнобяла суспензия с цитрусов аромат; съдържа в 1 грам 500 микрограма оксиметазолин. Спомагателни съставки, които усилват действието на активното вещество са камфор, левоментол, цинеол. Ролята на камфора е осигуряването на локално дразнещ, вазоконстриктивен ефект. Левоментолът е производно на ментол, ментово етерично масло. Има охлаждащ ефект, намалява дразненето. Цинеол - антисептик.

Ентеросорбентът (повидон), производно на целулозата (микроцелулозата), придава вискозитет на спрея. В резултат лекарството не се разпространява, а остава на мястото на напояване.

Гелообразуващите компоненти придават на Afrin хидратиращи свойства, предпазвайки вътрешните кухини от изсушаване.

15 милилитра бутилки имат накрайник за назално разпределение.

Лекарството Afrin Pure Sea е предназначено за промиване на носа, носните кухини при възрастни, бременни жени и деца. Активно вещество - морска вода.

Спреят има разновидности:

  1. Изотоничен разтвор (0,9% натриев хлорид). Основава се на морска вода с ниска концентрация на сол. Предлага се в 15 милилитра бутилка с накрайник.
  2. Хипертоничен разтвор. Концентрацията на сол в морската вода е 22 грама на литър. Предлага се в 15 милилитра стъклени съдове с апликатор.
  3. На децата. Изотоничен разтвор (0,9% натриев хлорид), наситен с микроелементи. Обемът на капки в носа - 20 милилитра с дозатор.

Изотоничният разтвор има хигиенно, антимикробно свойство поради съвместимост с течности, произведени в организма: кръв, лимфа, слуз. Хипертоничният състав има по-изразен лечебен ефект: деконгестант, изсушава лигавиците.

Принцип на работа

Лекарството се прилага интраназално (инжектира се в носния проход). Фармакологично действие - вазоконстриктор: причинява спазъм на съдовете на носа, максиларните синуси, ушния канал. В резултат на терапевтичния ефект подуването намалява, улеснява се назалното дишане, постига се аналгетичен ефект при отит.

Гелообразната структура забавя лекарството в носния проход, осигурявайки овлажняващ ефект при сух ринит.

Подобрението настъпва в рамките на 1-5 минути след нанасянето на спрея. Необходимостта от втора процедура се появява след 10-12 часа. След 3 дни лечение се появява пристрастяване, което намалява терапевтичния ефект на предишната доза. Необходимо е да промените дозировката на Afrin или да го отмените, за да избегнете предозиране и странични ефекти.

Показания и противопоказания

Лекарството е показано за лечение на симптоми, без да се елиминира причината за заболяването..

Капки Afrin: инструкции за употреба и прегледи

Капки (спрей) Afrin - съвременно средство за лечение на обикновена настинка за локална употреба. Лекарството има изразено вазоконстрикторно действие, намалява подуването на носната лигавица, което помага да се улесни носното дишане. Действието на капките започва 15 минути след вкарването им в носния проход и продължава около 8 часа. Нюансите на използване на Afrin можете да намерите в подробните инструкции за употреба.

Общо описание на капки (състав, опаковка)

Африн (Afrin) се произвежда под формата на спрей (0,05% или 0,1%), който представлява гъста течност с бял или почти бял цвят с цитрусов аромат. Оксиметазолин е активното вещество, върху което се развива терапевтичният ефект на лекарството. Освен това в състава са представени следните компоненти:

  • AvicelRC-591 (микрокристална целулоза, натриева кармелоза);
  • бензалкониев хлорид;
  • макрогол 1450;
  • повидон К 29-32;
  • phenylcarbinol;
  • натриев EDTA;
  • натриев хидрогенфосфат;
  • натриев дихидрогенфосфат;
  • пречистена вода.

За да придаде цитрусов аромат, съставът се допълва с аромат на лимон. Лекарството се опакова в полипропиленови бутилки с обем 15 или 20 ml. За лечение на деца се използват капки с 0,05% от активното вещество, за възрастни - 0,1%. Бутилката е снабдена с дозиращо устройство с фина спрей функция и защитна капачка за контрол на първото отваряне. В една опаковка е бутилка и листовка с подробно описание на лекарствата. Американски фармацевтичен продукт, произведен от MSD Consumer Care, Inc.

Лечебни свойства

Активното вещество оксиметазолин е алфа-адренергичен агонист. В ниски концентрации има основно алфа-адреномиметичен ефект, при високи концентрации влияе и на алфа-адренергичните рецептори. Ограничава кръвоносните съдове на мястото на приложение. При интраназална употреба намалява подуването на лигавицата на горните дихателни пътища, улеснява носното дишане и намалява притока на кръв към венозните синуси.

Системната абсорбция с локално приложение е незначителна. Следователно след инстилация в кръвта се фиксира малка концентрация на компоненти, което е клинично незначително. Екскретира се чрез бъбреците с урина или с изпражнения непроменени. Елиминационният полуживот е 5-8 дни.

Показания за назначаване

Капки Африн са предназначени за симптоматично лечение на ринит с алергичен или инфекциозен характер. Лекарството се използва и при следните състояния:

  • синузит - възпаление на лигавицата на един или повече синуси;
  • евстахит - заболяване на евстахиевата тръба, което води до нарушение на вентилацията в средното ухо;
  • сенна хрема (сенна хрема) е сезонно заболяване, причинено от алергична реакция към цветен прашец.

Afrin може да се използва преди медицински и диагностични процедури, например риноскопия.

Списък на противопоказанията

Лекарството има няколко противопоказания, които трябва да се вземат предвид при назначаването. Те включват:

  • атрофичен ринит;
  • деца под 6 години;
  • алергия или висока чувствителност към всеки компонент.

Захарен диабет, атеросклероза, ниско кръвно налягане, сърдечна недостатъчност, чернодробна и бъбречна недостатъчност, глаукома със затваряне на ъгъл, заболявания на щитовидната жлеза - състояния, при които Afrin се използва внимателно, както е указано в инструкциите за употреба.По време на бременност и кърмене капки са разрешени, но само след задълбочена оценка от лекар за потенциалната вреда на плода и бебето.

Техника на приложение

Африн спрей се инжектира в носния проход чрез напръскване. Режимът на дозиране зависи от възрастта на пациента. Стандартната схема на използване, посочена в инструкциите:

  • възрастни и юноши - 2 впръсквания;
  • деца над 6 години - 1 спрей.

Честота на употреба за всички възрастови категории - 2 пъти на ден. Препоръчително е да издържате на интервал от 6-8 часа. Продължителността на лечението се определя от лекуващия лекар, но не трябва да надвишава 5 дни за деца и 7 дни за възрастни. В противен случай има упорито пристрастяване, което води до липса на терапевтичен резултат.

Нежелани реакции, предозиране

По време на лечението някои пациенти могат да получат нежелани реакции при употребата на Afrin. Те включват:

  • сухота и парене на носната лигавица;
  • често кихане
  • сухо и болки в гърлото.

Тахикардия, повишено артериално и вътреочно налягане, тревожност, тремор на ръцете, замаяност, главоболие, гадене, сънливост рядко се записват.

Случаите на предозиране се наблюдават много рядко. По правило сериозните последици се развиват, когато дозата е надвишена максимално или лекарството се приема перорално. Най-опасните признаци, които могат да се появят, са:

  • усещане за липса на въздух;
  • разстроена дихателна система;
  • прекъсвания в работата на сърцето;
  • рязко повишаване на кръвното налягане;
  • инхибиране на функциите на централната нервна система;
  • белодробен оток;
  • анафилактичен шок.

Лечението е симптоматично. В някои случаи се изисква хоспитализация на пациента. При по-тежки случаи терапията се провежда в отделението за интензивно лечение. Ако не вземете терапевтични мерки, има вероятност от смърт. В резултат - смърт.

Специална информация, взаимодействие

Afrin не трябва да се използва в педиатрия за деца под 6 години. Също така трябва да имате предвид, че при деца компонентите на лекарството са в състояние да проникнат по-интензивно в системното кръвообращение. Това заплашва да развие странични ефекти. Затова е необходимо внимателно да се следи дозировката. В никакъв случай не го увеличавайте.

Активните вещества на лекарството са в състояние да повлияят на централната нервна система, инхибирайки го. Този факт трябва да се вземе предвид за шофьорите на транспорт и лица, участващи в потенциално опасна работа. Избягвайте контакт с очите. Ако това се случи, те трябва да бъдат изплакнати с много вода, ако е необходимо, консултирайте се с офталмолог.

Рискът от нежелани реакции нараства с комбинацията на Африн с лекарства от групата на алфа-адренергичните агонисти. Едновременната употреба на капки с локални анестетици може да причини дългосрочния им ефект.

Допълнителна информация

Можете да закупите капки Африн във всяка аптека без рецепта от лекар. Срокът на годност на затворен флакон е 5 години от датата на производство, което е посочено от производителя върху фирмената опаковка и върху самия флакон. След отваряне лекарството е подходящо за употреба в рамките на 6 месеца. Да се ​​съхранява при температура, която не надвишава 25 ° C. Достъпът до лекарства за деца и домашни любимци задължително е ограничен.

Популярни аналози

Има голям брой лекарства, които могат да заменят капки за нос Afrin. Сред най-популярните включват следните инструменти:

  1. Nazivin е синтетично лекарство, използвано локално в УНГ практиката за лечение на остри респираторни заболявания, свързани с ринит..
  2. Nasol е спрей за нос с вазоконстриктор. Активна съставка - оксиметазолин хидрохлорид,
  3. Фазан - стеснява артериолите на носната лигавица, което води до намаляване на оток, хиперемия и ексудация. Показания - остър ринит, синузит, евстахиит, отит.
  4. Ксилолът е вазоконстрикторно лекарство за лечение на обикновена настинка, причинена от вирусни инфекции, алергичен ринит, синузит, отит. Ксилометазолин е активна съставка.
  5. Dlinos е локално вазоконстрикторно лекарство, използвано за облекчаване на носното дишане при ринит. Ксилометазолин хидрохлорид - активно вещество.
  6. Rhinostop - вазоконстрикторни капки за нос. Показания за употреба: отит и синузит, остри респираторни заболявания, остър алергичен ринит.

Всички заместители имат вазоконстрикторно действие, но в състава могат да присъстват и други вещества. Те също имат свой списък от показания, противопоказания, странични ефекти, на които трябва да обърнете внимание. В този случай е по-добре да се консултирате със специалист..

Отзиви

Винаги купувайте само Африн, когато се появи хрема. Ефективността, дългосрочното действие, ниската цена са основните предимства на лекарствата. Обикновено го пръскам сутрин преди работа и вечер, преди да се прибера. Само за 3 дни хремата изчезва, назалното дишане се възстановява напълно. Никога не съм бил разочарован в Африн. Само положителни впечатления за него.

Страдам от алергичен ринит повече от 30 години. Опитах почти всички известни лекарства, които също помагат, но има едно. Трябва да пия лекарства за високо кръвно налягане. Има моменти, когато приемам големи дози. Следователно, назалната конгестия се увеличава, повечето капки за носа не помагат. В този случай помага само Африн. Започнах да спя спокойно с него. Но не го използвам повече от седмица, страхувам се от пристрастяване. Отбелязвам, че го използвах само през нощта, отново - не искам да свиквам.

Африн беше предписан от терапевт, когато буквално се задушавах от хрема. Не забелязах голяма разлика с други капки за нос. Единственото нещо, което забелязах, е по-продължително действие. Всмуквах капки само 2 пъти на ден. И това ми беше достатъчно. Основното нещо е да не прекалявате и да използвате лекарството за не повече от 5 дни, в противен случай няма да излекувате хрема. Става хроничен.

Хрема по време на грип, лекуван с Afrin. Продуктът е под формата на спрей, удобен, според инструкциите, които трябва да пръскате само два пъти на ден, две инжекции. Два дни по-късно назалната конгестия през нощта спря. Трябва да използвате лекарството в продължение на 5 дни, затова аз поех курса докрай. Не съм наблюдавал описани странични ефекти..

Африн е ефективен назален лек срещу ринит за възрастни и деца над 6 години. Лекарството има продължителен ефект, което намалява риска от странични ефекти под формата на сухи лигавици. Други нежелани реакции са изключително редки. Необходимо е спреят да се прилага, без да се превишава дозировката. Преди да използвате Afrin при деца, най-добре е да се консултирате с педиатър.

Инструкции за употреба на лекарствения продукт за медицинска употреба на Afrin® (Afrin®)

Регистрационен номер: LP-001819

Марка: Afrin ®

Международно непатентно наименование: Oxymethazoline.

Лекарствена форма: назален спрей.

композиция

1 ml спрей съдържа
активно вещество: оксиметазолин хидрохлорид 0,5 mg; помощни вещества: динатриев едетат дихидрат 0,3 mg, натриев хидрогенфосфат 0,975 mg, натриев дихидроген фосфат монохидрат 5,525 mg, повидон-K29-32 30 mg, разтвор на бензалкониев хлорид 17% 1,471 mg, макрогол-1450 50 mg, бензилов алкохол 2,5 mg, микрокристална целулоза и натриева кармелоза (Avicel RC-591) 30 mg, аромат на лимон 1,5 mg, пречистена вода qs до 1 мл.

описание

Бяла или почти бяла гелообразна суспензия с характерна цитрусова миризма.

Фармакотерапевтична група: деконгестант - алфа-адренергичен агонист.

ATX код: R01AA05

фармакологичен ефект

Фармакодинамика
Алфа-адреностимулант за локално приложение. Има вазоконстрикторно действие. Оксиметазолин причинява стесняване на съдовете на носните лигавици, синусите и евстахиевата тръба, което води до намаляване на техния оток и освобождаване на носовото дишане при алергичен и / или инфекциозен и възпалителен ринит (хрема). Поради наличието на помощни вещества (микрокристална целулоза и натриева кармелоза и повидон-К29-32) в лекарството, Afrin ® спрей за нос не изтича от носа и не се оттича в гърлото, тъй като след въвеждането в носните пътища спреят става по-вискозен и остава на лигавиците на носа са по-ефективни от стандартния воден разтвор. Според клинични проучвания лекарството започва да действа в рамките на 1 минута и ефектът продължава до 12 часа.

Фармакокинетика
Когато се използва под формата на спрей за нос, оксиметазолин практически не се открива в кръвната плазма.

Показания за употреба

Симптоматично лечение на ринит (хрема) на алергична и / или инфекциозна и възпалителна етиология, синузит, евстахиит, сенна хрема.

Противопоказания

Свръхчувствителност към симпатомиметични средства или към някой компонент на лекарството. Използването на инхибитори на моноаминооксидазата през предходните 2 седмици и в рамките на 2 седмици след тяхното оттегляне.
Ъглова глаукома.
Хирургични интервенции на здравата материя (в историята).
Състояние след трансфеноидна хипофизектомия.
Атрофичен (сух) ринит.
Остра сърдечно-съдова болест или остра левокамерна недостатъчност.
Тежка неконтролирана артериална хипертония. Деца под 6 години.

внимателно

Коронарна артериална болест, аритмии, хронична сърдечна недостатъчност, тежка атеросклероза, артериална хипертония, хипертиреоидизъм, захарен диабет, хронична бъбречна недостатъчност, простатна хиперплазия с клинични симптоми, бременност, лактация, феохромоцитом, порфирия, терапия с трициклични антидепресанти, както и повишаване на кръвното налягане.

Бременност и кърмене

Безопасността на лекарството при бременни жени и по време на кърмене не е установена, следователно лекарството трябва да се предписва на бременни или кърмещи само по препоръка на лекар, ако очакваната полза от употребата на лекарството за майката надвишава потенциалния риск за плода или бебето.
Необходимо е повишено внимание при наличие на артериална хипертония или признаци на намален кръвен поток на плацентата. Честата или продължителна употреба на лекарството в големи дози може да доведе до намаляване на плацентарния кръвен поток..

Дозировка и приложение

носа.
Преди всяка употреба разклащайте енергично бутилката със спрей. Преди първата употреба на спрея за нос е необходимо да го „калибрирате“, като натиснете няколко пъти спрей главата.
Възрастни и деца над 10 години - 2 инжекции във всеки носен проход с интервал от 12 часа.
Деца от 6 до 10 години - по 1 инжекция във всеки носен проход с интервал от 12 часа. Не се препоръчва превишаване на определената доза..

Страничен ефект

По принцип лекарството се понася добре и възможните нежелани реакции обикновено са леки и преходни.
От имунната система: алергични реакции, включително оток на Quincke, сърбеж. От нервната система: нервност, тревожност, виене на свят или припадък, безсъние, сънливост, треперене, главоболие, халюцинации (особено при деца). От сетивните органи: замъглено зрение. От сърдечно-съдовата система: тахикардия, сърцебиене, високо кръвно налягане. От дихателната система: усещане за парене и изтръпване в носната кухина, кихане, увеличен секрет от носа, повишено запушване на носа, хиперемия, сухота или атрофия на носната лигавица, сухота в устата, дразнене на носа и гърлото, болки в гърлото, спиране дишане (при деца). От храносмилателната система: гадене. От мускулно-скелетната система и съединителната тъкан: спазми (особено при деца). Други: слабост, тахифилаксия.
Бензалкониевият хлорид, който е част от лекарството, може да предизвика локални кожни реакции.

свръх доза

При значително предозиране или случайно поглъщане са възможни следните: разширена зеница, гадене, повръщане, цианоза, треска, спазми, тахикардия, аритмия, повишено кръвно налягане, задух, сърдечен арест, халюцинации, психични разстройства, конвулсии, белодробен оток, депресия на централната нервна система ( сънливост, понижена телесна температура, брадикардия, понижено кръвно налягане, спиране на дишането и кома).

Лечение: симптоматично; при тежко предозиране - интензивна грижа; със случайно поглъщане - стомашна промивка, активен въглен. Неселективни адреноблокери, като фентоламин, могат да се използват за понижаване на високото кръвно налягане..

Взаимодействие с други лекарства

Съвместната употреба с други вазоконстрикторни лекарства увеличава риска от странични ефекти.

С едновременната употреба на трициклични антидепресанти, мапротилин, инхибитори на моноаминооксидазата (включително периода от 14 дни след тяхното оттегляне) - повишаване на кръвното налягане.

Лекарството забавя абсорбцията на локални анестетици.

специални инструкции

При продължителна употреба (повече от една седмица) симптомите на назална конгестия могат да се възобновят. Ако е необходимо да продължите лечението повече от 7 дни, е необходима консултация с лекар. Избягвайте контакт с очите..

Ефектът на лекарствен продукт за медицинска употреба върху способността за шофиране на превозни средства, механизми

Лекарството, когато се използва правилно и в препоръчани дози, не влияе на шофирането и работата с механизми, но ако се появят нежелани реакции като виене на свят, трябва да се въздържате от тези дейности.

Освободете формуляра

Назален спрей 0,05%. 15 ml всяка в херметически запечатана непрозрачна бутилка от полиетилен с висока плътност с вместимост 20 ml с фин пулверизатор и предпазна капачка, покрита със свиващ се филм, за да се контролира първият отвор. 1 бутилка в картонена кутия, заедно с инструкции за употреба.

Условия за съхранение

При температура не по-висока от 25 ° C. Да се ​​пази извън обсега на деца.

Срок на годност

2 години. Не използвайте след изтичане на срока на годност.

Условия за почивка

Освобождаване без рецепта.

Производител

Собственикът на удостоверението за регистрация:
Байер АД, Русия Производител: Famar Montreal Inc., 3535, корен Transcanadiene, Point Claire, Квебек, Канада, Ash9Er 1Be4

Организация на потребителските претенции:

Байер АД, Русия 107113, Москва, ул. 3-та Рибинская, д. 18, ет. 2 Тел.: +7 (495) 231-12-00 www.bayer.ru

Тази версия на инструкциите е валидна от 02.20.2010 г.

Afrin: инструкции за употреба за деца и възрастни, състав и аналози

18 септември 2018 г.

Редовната хигиена, почистването на носната лигавица е ефективна за предотвратяване, лечение на инфекциозни заболявания, причинява алергични реакции и причинява неприятна сухота. Капки за нос Afrin се правят на базата на пречистена морска вода, подходяща за възрастни и деца над 2 седмици. Лекарството има няколко разновидности, от асортимента е лесно да изберете най-подходящия продукт.

Произведено от Afrin, една от най-големите фармацевтични компании - Bayer. Той е направен на базата на стерилизиран хипертоничен разтвор на морска вода, който съдържа много полезни компоненти за човешкото тяло. По своята формула разредената морска вода е подобна на кръвната плазма. Африн за нос спрей има концентрация на лечебни соли 22 g / l. Важно е отсъствието на консерванти, оцветители и ароматизатори в капки, което позволява на хора със свръхчувствителност да ги използват. Продуктът, предназначен за употреба от възрастни и деца над 6 години, се предлага в алуминиеви кутии с пулверизатор, с вместимост 75 мл. Бутилката се поставя в картонена кутия, оборудвана с инструкции.

Продуктът е одобрен за употреба от деца над 2 седмици, предлага се в бутилки от полиетилен с апликатор за полипропилен с ограничител. Обемът на бутилките за деца е 20 мл. Инструкции за употреба на лекарството Afrin Pure Sea съдържа препоръки за употреба на продукта не повече от 6 пъти на ден.

Интересен факт: дори от древните гърци морската вода е била използвана за лечебни цели. Най-голямата стойност беше придобита при лечението на женски болести. Лечебната вода е спомената в своите трудове от историка Херодот (V в. Пр. Н. Е.), Лекар Хипократ (4 век пр.н.е.).

Ефекти върху тялото

Лекарството е ефективно за почистване на носната кухина от микроорганизми, бактерии, алергени и вируси. Африн помага за намаляване на прекомерната секреция, подуване на лигавицата, провокирано от навлизането на бактерии. Овлажняващият ефект помага да се поддържа нормалното физиологично състояние на клетъчните елементи на лигавиците. Продуктите са антисептични с хигиеничен ефект от локално излагане. В резултат на приложение вискозитетът на секретите намалява, настъпва механично почистване от прах и бактерии и се нормализира обемът на отделената секреция. Под въздействието на частици сол защитните функции се активират чрез активиране на работата на ресничките клетки с едновременно инхибиране на секрецията на чашите. Инструментът е ефективен за премахване на сухота в носа в недостатъчно влажни помещения..

Интересен факт: концентрацията на сол във водите на Мъртво море е повече от 30%, докато в Средиземно море само 3%. Освен натриев хлорид съдържа много микроелементи: магнезиев карбонат, калциев карбонат, магнезиев хлорид, бром, йод, бор.

Показания Afrin

Лекарството Afrin има главно положителни отзиви. Купувачите отбелязват висока производителност на достъпна цена. Присвойте инструмент в следните случаи:

  • Остро и хронично възпаление на горните дихателни пътища, включително назофаринкса, носа, околоносни синуси.
  • Проявата на ринит с алергичен произход.
  • Подуване на носната лигавица.
  • Подготвителни процедури преди избирателна хирургия или операция.
  • Процесите на адаптиране към промените в околната среда, включително колебанията в температурата и влажността.
  • Поддържане на нормалното физиологично състояние на носната лигавица през сезоните на активиране на вирусни епидемии.
  • Ускоряване на адаптацията на носната лигавица при новородени.
  • Възстановяване на нормалното ниво на влажност на носната кухина в условия на ниска влажност, включително работа на отоплителни уреди, климатици.
  • Активно излагане на алергени в дихателната система.

Бутилката, съдържаща капки Afrin, трябва да бъде защитена от пряка слънчева светлина и прегряване. Лекарството е одобрено за употреба от бременни и кърмещи. Ако физиологичен разтвор попадне в носа, е възможно леко изтръпване. Ако усещането за парене е силно, тогава се разкрива индивидуална непоносимост към продукта. Необходимо е също така да се използва продуктът с повишено внимание след операция или подложени на травматични процедури.

Гамата от продукти включва няколко продукта с различни ефекти. При продължителна употреба на всяко лекарство, появата на атрофия, реактивна хиперемия на носната лигавица.

Африн Чисто море

Концентрацията на соли в разредения разтвор съответства на 0,9% разтвор на натриев хлорид.

Инструкции за употреба Afrin Pure Sea

Инструкциите за употреба съдържат препоръка да се използва спрей за нос Afrin за деца и възрастни за 1-2 инжекции с интервал от 6-8 часа. Продуктът има антиконгестивни, вазоконстриктивни, адреномиметични ефекти. Той стеснява кръвоносните съдове на мястото на приложение, намалява отока и намалява притока на кръв към венозните синуси. Лекарството е ефективно при синузит, ринит, евстахиит от различна етиология. Използвайте разтвора за възрастни и деца над 6 години.

Африн овлажняващ спрей

Африн овлажняващ спрей се препоръчва за симптоматично лечение на инфекциозен, алергичен ринит, съответната информация съдържа инструкции за употреба.

Инструкции за употреба хидратиращ спрей Afrin

Не се препоръчва комбинирането на разтвора с използването на МАО инхибитори, с атрофичен ринит и свръхчувствителност. Срокът на употреба на лекарството без лекарско предписание е 5-7 дни, след което симптомите могат да се възобновят. Овлажняващият Африн, който съдържа глицерол, има траен емолиент ефект. Отличителна черта на продукта е неговата гелова текстура поради наличието на кристална целулоза и кармелоза повидон и натрий, което предотвратява изтичането на разтвора в гърлото. Бялата суспензия има цитрусов аромат. Бутилката на продукта има фин спрей, обемът му е 15 мл. Продукт от картонена опаковка с лилав модел.

Спрей Африн Екстра

Африн спрей екстра съдържа молекули цинеол (евкалипт), камфора и левоментол. Компонентите в комплекса влияят на студените рецептори на тройния нерв, което води до бързо охлаждане на лигавицата, рязко намаляване на отока. Лекарството е вискозно, по-добре се задържа в носната кухина, без да тече надолу в гърлото.

Инструкции за употреба спрей Afrin Extra

В рамките на 1-2 минути след пръскането се подобрява назалното дишане, което е трудно поради алергичен или инфекциозен ринит. Ефектът от лекарството продължава до 12 часа, разрешено е да се използва 2-3 пъти на ден. Лекарството се продава в бутилки от 15 ml, картонената кутия има зелен цвят..

Червен африн

Класическият африн червен има изразен вазоконстриктор. Продуктът с гелообразна текстура има лимонов аромат. Наличието на целулозни микрокристали в състава позволява по-доброто задържане на лекарството в носната кухина.

Инструкции за употреба червен Afrin

Можете да използвате инструмента 2-3 пъти на ден. Бутилките от 15 ml се обвиват със свиващ се филм, картонена кутия е червена.В случай на предозиране на серията са възможни сърцебиене, кихане, временно замаяност, гадене и треска. Ако капки за нос Африн попаднат в храносмилателния тракт, се препоръчва промиване на стомаха. Когато се използват в препоръчани дози, разтворите не влияят върху способността за шофиране на превозни средства.

Интересен факт: морската вода е известна с уникалния си антибактериален ефект. Солите съдържат малка част от радиоактивни компоненти, които могат да балансират и дори да неутрализират външната радиация.

Препоръки за употреба

Всички средства от серията се използват най-добре след консултация със специалист. Срокът на годност на продуктите е 36 месеца. При умерена консумация на разтвора на бутилката, 15 ml са достатъчни за дълго време. Ето основните препоръки относно използването на средствата от различни категории потребители.

Инструкции за употреба Afrin за възрастни

Инструкциите за употреба съдържат препоръки за ежедневна употреба на спрей за нос Afrin за възрастни и деца над 6 години не повече от 6 пъти. Всички продукти от серията са подходящи за тази категория потребители. Продуктът е избран въз основа на предпочитаната текстура, аромат, желан ефект. За напояване на носната кухина в едната ноздра се носи бутилка с апликатор. Главата трябва да е леко обърната. С щракване върху апликатора, агентът се напръсква. По същия начин напоявайте другата ноздра.

След това трябва да издухате носа си и да повторите напояването, ако е необходимо. Ако апликаторът е сменяем, тогава той трябва да се измие след всяка употреба на лекарството. Pure Sea може да се използва за профилактика, ежедневна хигиена. Докато останалите продукти от серията, например, Afrin овлажняващи, трябва да се използват за предписване от лекар и идентифициране на заболявания, които съдържат инструкции.

Африн за деца

Деца на възраст над 14 дни се нуждаят от ежедневно почистване на носните канали, за което ефективно се използва ефективното Afrin Pure Sea. Дневната доза трябва да бъде сведена до минимум. При извършване на напояване е необходимо да се повдигне и завърти главата на бебето, така че излишъкът да изтича бързо. Дозаторът трябва да се задържи за 1 секунда, след което се освобождава първата доза от разтвора. Напояването на ноздрите се извършва на свой ред. Аспираторът премахва остатъците от продукта и слуз от носните проходи. Започната бутилка трябва да се използва в рамките на шест месеца след първото приложение. Африн за деца не съдържа химически компоненти, не предизвиква алергични реакции.

Африн по време на бременност

В процеса на раждане на бебе и кърмене е важно да се използват само одобрени лекарства, които няма да навредят на бебето. Ако майката има назална конгестия, тогава тя се препоръчва да използва Африн деца. Нежното почистване на лигавицата ще увеличи защитните сили, ще намали подуването и сухотата. Препоръчително е максимално да се използват 2 дози от лекарството наведнъж, не повече от 6. Ако е необходим дълъг курс на лечение, консултирайте се със специалист. Африн препарати от други сортове по време на бременност и кърмене се използват само по указание на лекар. Не са проведени необходимите медицински изследвания, които не позволяват да се определи вероятността от увреждане на здравето на бебето.

Аналози Африн

Други фармацевтични компании произвеждат продукти за напояване на носа с подобен състав. Бебетата могат да използват Aqualor Baby с фина дюза. Ако не изберете Afrin за деца, а Aqualor Baby, тогава инструкциите за употреба със сигурност се изучават.Можете да се отървете от сухота, назална конгестия, отоци за възрастни, използвайки аналозите, които Afrin има на пазара: Aqualor Norm, Otrivin More, Aqualor Soft, Aqua Maris, Моряк Аква. Средствата имат подобен ефект, но се различават по дозировката, формата на освобождаване, консистенцията и разрешената честота на употреба.